aikutto

Hardware, Software and Design

Yeni Başlayanlar İçin CodeIgniter

04 Nisan 2013

CodeIgniter, PHP için geliştirilmiş bir MVC Framework’dür. (Yazar burada “PHP ile işi olmayanın yazının devamını okumasına gerek yok” demek istemiş. :)) Dünya üzerinde bir sürü MVC Framework mevcut. Wikipedia’nın söylediği en bilinen PHP MVC Framework’ler bunlarmış.
Peki neden CodeIgniter? Akla gelen ilk neden “kolay” olması. Kolay derken buna, Dokümantasyonunun anlaşılır olması, Kurulum gerektirmemesi, Komut satırından konfigürasyona ihtiyaç duymaması gibi özellikler sıralanabilir. CodeIgniter’ın faydalarını uzun uzun anlatmak isterdim ama yazının daha sıkıcı bir hal almasını istemiyorum. “Zaten faydalı bir şey olmasa bu yazıyı paylaşmazdım.” 🙂

Evet artık mouse’u tutma vakti. Yazının kalan kısmında CodeIgniter’da web uygulaması geliştirmeye başlamak için gerekli adımları anlatacağım. Bir PHP sunucunuzun kurulu ve çalışmakta olduğunu varsayıyorum. (Yoksa kurun Örneğin; WAMP)
İlk olarak http://ellislab.com/codeigniter/download adresinden CodeIgniter’ın en son sürümünü indiriyoruz. İndirdikten sonra zip dosyasının içindeki klasörü sunucumuzun kök dizinine atıyoruz.
indir
Codeigniter dizininin adını ben “deneme” olarak değiştirdim. Siz de projenizin ismini verip deneyebilisiniz. Olmadı CodeIgniter dizini içeriğini kök dizine atarak uygulamanızı sunucunun kök dizininden yayınlayabilirsiniz.
Hiçbir ayar yapmadan dosyaları olduğu gibi attık ve sonuç;
welcome
Uygulamamızın çalıştığını gördüyseniz Framework’e ait dizinleri incelemeye başlayalım. CodeIgniter dizinini açtığımızda karşımıza “application”, “system”, “user_guide”, “index.php”, “license.txt” çıkacaktır. “application” dizininden uzun uzun bahsedeceğimiz için diğerlerinden kısaca bahsedelim. “system” dizini adından da anlaşılacağı gibi CodeIgniter’a ait çekirdek sınıfları içinde barındırıyor. “user_guide” dizini ise yazının başında bahsettiğim dokümantasyon ve CodeIgniter ile beraber geliyor. Bakmayacaksanız silebilirsiniz. “index.php” uygulamamızda çalışan asıl dosya. Uygulamamıza web tarayıcı üzerinden eriştiğimiz zaman aslında tarayıcımızın yaptığı tek şey bu dosyayı çağırmak oluyor ve bu dosya, sisteme ve uygulamamıza ait diğer dosyaları çağırıyor. Son olarak “license.txt” yani telif hakkı dosyası.
“application” dizini bizim web uygulamamızı oluşturan parçalara ait dizinleri içeriyor.
application
CodeIgniter bir MVC (yani Model-View-Controller) Framework olduğuna göre ilk bahsetmemiz gereken dizinler tabii ki “models”, “views” ve “controllers” olacak.
Controllers; User Guide’da da anlatıldığı gibi “Controllers uygulamanızın kalbidir”. Yani uygulamamızın nasıl çalışacağını, gelen HTTP isteklerini nasıl değerlendireceğimizi ve nasıl sonuçlar döndüreceğimizi Controllers dizininde oluşturacağımız dosyalarda belirleriz.
Views; Uygulamamızın görsel tasarımına ait dosyaların bulunduğu dizindir. Bu dizine bir Controllerden bilgi gönderebiliriz.
Models; Uygulamamızda veritabanı işlemleri için kullanacağımız fonksiyonları barındıran sınıfların bulunduğu dosyalardır. Bu Controllerstan çağırarak veritabanı işlemlerini kolayca halledebiliriz.
MVC yapısının dışında “application” dizininde karşımıza çıkan önemli dizinlerden bahsedelim.
config; içerisinde autoload, config, database, routes gibi ayar dosyalarını barındıran ayar dizinidir. Varsayılan ayarları değiştirerek veritabanı, yönlendirme, genel ve otomatik yüklenecek kütüphaneleri ayarlayabiliriz.
errors; uygulamamıza ait “Sayfa Bulunamadı”, “Veritabanı Hatası” gibi hata sayfalarını düzenlememize yarayan dosyaların bulunduğu dizindir.
language; uygulamamızda çoklu dil desteği veriyorsak farklı ifadelerin farklı dillerdeki karşılıklarını belirlediğimiz dosyaların bulunduğu dizindir.
libraries; uygulamamızda kendi yazdığımız kütüphaneleri bulundurduğumuz dizindir.

Şimdilik bu kadar bir sonraki yazımda CodeIgniter’da örnek bir projeye nasıl başlanır, nasıl yarım bırakılır onu anlatacağım 🙂 Kolay gelsin…

Reklamlar

One response to “Yeni Başlayanlar İçin CodeIgniter

  1. […] Yeni Başlayanlar İçin CodeIgniter Nis […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: