aikutto

Hardware, Software and Design

NetBeans İçin CodeIgniter Eklentisi

05 Nisan 2013

Bir önceki yazımda CodeIgniter hakkında kısa bir bilgi vermiştim. Bu yazımda ise kodlamaya başlamadan önce NetBeans IDE için CodeIgniter Plugin’i kurulumunu anlatacağım.
PHP için Notepad, Notepad++, Sublime gibi text editörler kullanabileceğiniz gibi NetBeans IDE de kullanabilirsiniz. NetBeans üzerine CodeIgniter Plugin’ini de ekledikten sonra tadından yenmez. Plugin’imiz CodeIgniter için otomatik kod tamamlama (yani autocomplete) yapıyor. Hatta o kadar otomatik kod tamamlıyor ki proje adını yazdığınızda projenizin kodlarını kendisi yazmaya başlıyor ve size sadece oturup izlemek kalıyor 🙂 (Yok ne yazık ki o kadar gelişmedi :)).

Plugin’imizi kurmak için öncelikle bir NetBeans’a ihtiyacımız var. Yalnız Plugin şu anda sadece NetBeans’ın 7.0.1, 7.1.1, 7.1.2, 7.2, 7.2.1, ve 7.3 sürümleri için mevcut. NetBeans’i indirmek için buyrun buradan. NetBeans’i sadece PHP için kullanacaksanız sadece PHP içeren sürümünü kullanabileceğiniz gibi “Ben Java, C/C++ da yazarım arkadaş köşede dursun zararı yok” derseniz hepsini içeren sürümü de kullanabilirsiniz.
NetBeans’i açtıktan sonra Tools Kısmından Plugins’e tıklıyoruz.
tools
Karşımıza bir pencere çıkıyor ve en son sekme olan Settings’e tıklıyoruz. “Add” butonuna tıkladığımızda bir pencere daha geliyor. Bizden istediği iki şey var, birincisi, Plugin sağlayıcısının adı, ikincisi ise, Plugine ait xml’in adresi… Name kısmına istediğinizi yazabilirsiniz, URL kısmına ise NetBeans’imizin sürümüne karşılık gelen aşağıdaki xml adreslerinden birini yapıştırıyoruz.

add
“Ok”‘e tıkladıktan sonra “Available Plugins” sekmesindeki listeden “PHP CI Framework” ve “PHP CI Framwork Repository”‘yi işaretleyip “Install” butonuna tıklıyoruz.
phpciframework
Lisans sözleşmesini kabul ettikten sonra kurulumu tamamlıyoruz ve NetBeans’i yeniden başlatıyoruz.
NetBeans’i açtıktan sonra “Tools” menüsünden “Options”‘a tıklayp “PHP” sekmesine geliyoruz. Eğer PHP aktif değil ise “Activate” butonuna tıklayarak PHP’yi aktif ediyoruz. PHP’miz aktif ise PHP sekmesindeki “General” sekmesinde PHP Interpreter’ımıza ait yolu belirtiyoruz. (Bu aslında PHP’ye ait çalıştırılabilir dosya yolu. Örneğin WAMP Kullanıyorsak bu yol “C:\wamp\bin\php\php5.4.3\php.exe” gibi bir şey oluyor. “Browse…”‘a tıklayarak seçmekte fayda var.) Bir sonraki aşamada ise eğer Plugin’i düzgün olarak kurabildiysek “CodeIgniter” sekmesinin “Base Files” kısmında “Add Zip…” diyerek CodeIgniter’ın zip dosyasını göstermemiz gerekiyor.
reactor
İşte buraya kadar 🙂 Bundan sonra “New Project…”‘e tıklayarak bir “PHP Application” oluşturduğumuzda 4. adımda karşımıza şu çıkacak…
newproject
Projemizi oluşturduktan sonra eklentimizin tadını çıkarabiliriz 🙂
Bir örnek üzerinde de gösterecek olursak;
kodtamamlama
Hayırlı olsun 🙂

Reklamlar

One response to “NetBeans İçin CodeIgniter Eklentisi

  1. samet dedi ki:

    Temiz ve açıklayıcı anlatım için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: